Je přirozené, že vláda, resp. v tomto případě Ministerstvo zdravotnictví, přijímá průběžně opatření v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v České republice. Je však potřeba, aby nová omezení byla promyšlená a dobře cílená.
To však nové mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 29. června 2020 (s účinností od 1. 7. 2020), které omezuje provoz zdravotnických zařízení lůžkové péče a zařízení sociálních služeb, není.
Senioři a seniorky nejsou homogenní skupinou, jak to z prezentace v médiích i z vystoupení politiků vypadá. Starší lidé jsou stejně různorodí, zdraví nebo nemocní jako ti mladší z nás. V rámci jarní pandemie koronaviru bylo odborníky jasně prokázáno, že nejohroženější skupinou nejsou senioři a seniorky, ale lidé nemocní, málo aktivní, obézní, případně ti, kteří mají špatnou životosprávu.
Nové mimořádné opatření MZ v bodě III. stanoví, že roušku musí nosit nejen pečovatelky a pečovatelé (to lze pochopit zejména v přímém kontaktu s klienty), ale také klienti a klientky mezi sebou! Jaký smysl to má? Rouška chrání druhé lidi před nemocným člověkem. Jaký smysl má nosit roušku mezi těmi, se kterými trávím celé dny? Jak se mají senioři a seniorky cítit v pobytových zařízeních doma?
Klienti sociálních služeb nejsou v principu nesvéprávní. O svém životě rozhodují sami. Mají stejné právo riskovat nákazu, jako kdokoliv jiný. Tato opatření vlády stigmatizují a neodůvodněně zatěžují určitou skupinu lidí!
Mimořádné opatření MZ ze dne 29. června 2020 najdete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-omezeni-provozu-zdravotnickych-zarizeni-luzkove-pece-a-zarizeni-socialnich-sluzeb-s-ucinnosti-od-1-7-2020-do-odvolani/