Tentokrát jsme se zaměřili na očkování proti pneumokoku a zeptali se primářky Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce MUDr. Hany Roháčové, Ph.D, jak se chránit před onemocněními způsobenými touto bakterií.
Rizikovými skupinami jsou především malé děti a senioři, ale neznamená to, že pneumokok nemůže postihnout i jiné věkové skupiny. Očkování se doporučuje i lidem s rizikovými faktory jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, astma, chronická obstrukční plicní choroba anebo transplantace. Zvážit očkování by měli také zdravotníci, personál a také rezidenti léčeben dlouhodobě nemocných a podobných zařízení.
Výzva je naléhavější každým rokem, protože proočkovanost proti pneumokokům u nás rok od roku klesá. Aktuálně je proočkováno pouze 65 % malých dětí a jen 13,7 % seniorů. Kupříkladu Slovensko má 97 % proočkovanost malých dětí a přes devadesát procent očkovaných dětí mají i v USA, Maďarsku, Řecku, Dánsku i například Senegalu.
Podle zkušeností ze zahraničí by více očkovaných dětí mohlo pomoci ochránit dospělou populaci a seniory obzvláště. Při zajištění dostatečně vysoké proočkovanosti dětské populace, která je nejčastějším zdrojem nákazy pro seniory, je například ve Velké Británii pozorován pokles výskytu invazivního pneumokokového onemocnění u neočkované seniorské populace. Rizikové skupiny by měly být naočkovány také proti chřipce.
Je pravda, že snížení imunity po očkování nastává, ale tato fáze trvá jen několik málo hodin a je také důvodem, proč se po očkování doporučuje klidový režim.
Pneumokoků je nejvíce od podzimu do jara, ale výskyt tohoto onemocnění je celoroční. Ideální čas pro očkování je tedy nyní, pochopitelně po předchozí domluvě s praktickým lékařem nebo v očkovacím centru. Vakcína je dostupná celoročně. Dospělým stačí jen jedno očkování. Malé děti se donedávna očkovaly schématem 3+1, nyní už 2+1.
Pokud nejsou prarodiče očkovaní, jsou v riziku. Pokud trpí chronickými nemocemi, kouří anebo jsou to onkologičtí pacienti, jsou vůči pneumokokům ještě zranitelnější. Příznaky u nich můžou propuknout v návaznosti na jinou nemoc, třeba na chřipku, těžší virózu nebo bakteriální onemocnění.
Pneumokoky se šíří nejčastěji kašlem a kýcháním. Přenašeči jsou častěji malé dětí, které nemusí ani vykazovat příznaky onemocnění. Když starší lidé pravidelně hlídají svá vnoučata, pravidelně přicházejí do styku s infekcemi, které děti často přenášejí. Pneumokok totiž není nijak vzácná bakterie. Běžně osídlují sliznice úst, nosu a hrtanu 5-10 % zdravých dospělých a 30-40 % zdravých dětí.
Ano, současná aplikace těchto dvou vakcín, každá do jiné paže, je obvykle bezproblémová a v kontextu koronavirové situace i doporučovaná. Samozřejmě, jde-li se někdo naočkovat, neměl by se cítit nemocný, měl by si důkladně desinfikovat své ruce, mít čistou roušku, dodržovat rozestupy a čas objednání.
V době těhotenství se očkování proti pneumokokům na rozdíl od chřipky nedoporučuje. Těhotné ženy nepatří do rizikové skupiny pro pneumokoky.
Ano, abusus nikotinu je obecně vnímán jako jeden z rizikových faktorů.
Nárok na úhradu nepovinného očkování proti pneumokoku mají lidé starší 65 let, také lidé v domovech pro seniory a LDN. Dále je hrazeno zdravotně postiženým anebo lidem žijících v domovech se zvláštním režimem, pokud trpí chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce nebo ledvin nebo diabetem léčeným inzulinem.
Dále lidem, kteří prodělali invazivní pneumokokovou nebo invazivní meningokovou infekci. A také lidem s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, po transplantaci kmenových buněk a lidem s poruchou imunity.
Očkování dětí je hrazeno v případě, že byly dvě dávky očkovací látky aplikovány od druhého do sedmého měsíce věku. Hrazené je také přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce. Hradí se i očkování provedené po uplynutí lhůt stanovených v uvedeném ustanovení, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu dítěte.
Myslím, že v tomto směru jsou stále ještě velké rezervy. Posun určitě není dostatečný.
Chřipka, pneumokoky, klíšťová encefalitida.