Co je u nás nového

Rozhovor s MUDr. Janou Matějkovou o očkování proti COVID-19

ŽIVOT 90

S paní doktorkou jsme si povídali o očkování proti COVID-19, účinnosti vakcín či o tom, jaká pravidla je potřeba dodržovat ve společnosti dalších lidí i po úspěšném zaočkování.

Rozhovor s MUDr. Janou Matějkovou o očkování proti COVID-19

Video na konci článku.

Jsem zaočkovaná/ý, mohu se ještě nakazit?  

Samozřejmě u očkovaných existuje menší riziko, že by k nákaze mohlo dojít, ale nevylučuje to, že by dotyčný mohl mít virus na sliznicích. Pokud se s ním setká, je menší riziko, že dojde k propuknutí infekce, ale může nakazit někoho jiného. A v tom je ten problém.  

U řady očkovacích látek víme, jaká je jejich účinnost. Někde se udává třeba 90 %. To znamená, že 90 % lidí neonemocní, pokud se s virem setká, ale zbylých 10 % je ohrožených a my vlastně nevíme, jestli se u nich vytvořily dostatečné protilátky nebo buněčná imunita, tedy jestli mají tu imunitu funkční. Proto k tomu musíme přistupovat tak, že my osobně můžeme být stále v nebezpečí, a tím pádem můžeme být nebezpeční i pro své okolí.  

Když to řeknu úplně do důsledku, tak u mě nemoc nepropukne, budu se cítit v pořádku, nic se nebude dít, ale virus na svých sliznicích mám a můžu tak být nebezpečná pro někoho jiného.  

Kde si mám dávat největší pozor? 

Měla bych si dávat pozor většinou v nějakém kolektivu, kde můžou být ty rizikové skupiny, které jsem jmenovala. To jsou ti, kteří nemohou být z nějakého důvodu očkováni, anebo u nich imunitní odpověď není dostatečná, ale my nejsme schopni to odhadnout. Takže v kolektivu, kde jsou lidé blízko u sebe, hlavně v nějakém uzavřeném prostoru.  

Kde bych naopak viděla potenciál pro to se s někým setkat, jsou venkovní prostory. Asi se všichni těšíme, až se otevřou zahrádky a půjdeme na kávu a dort, ale doporučovala bych jít spíše někam ven. Zatím na setkávání není prostor, lidí je naočkovaných málo a viru je v populaci poměrně dost. 

Za jak dlouho po očkování vakcína zabere a jak dlouho mě bude chránit?  

U nás se používají zatím dvoudávkové očkovací látky a určitě je po první dávce dotyčný nějakým způsobem chráněný, ale ta imunita není zatím dostatečná, proto je to dvoudávkové a maximum nastane po podání druhé vakcíny nebo druhé fáze očkovací látky.  Ideální je to po 14 dnech. Proto jsou lidé z testování a obecně z rizikové skupiny vyřazeni tehdy, když uplyne 14 dní po podání druhé dávky očkovací látky. Ale samozřejmě do té doby už očkovaní určitým způsobem chráněni jsou.  

Jsem zaočkovaná/ý, mohu někoho nakazit? A jak se mám chovat, abych nikoho neohrozil/a?  

Záleží na tom, kdo proti mně je, jestli proti mně je naočkovaný člověk, tak to riziko je poměrně malé, protože budeme předpokládat, že se mu vytvořila dostatečná imunita, ale může být samozřejmě v těch pár procentech, kdy k tomu vytvoření nedojde, takže někoho ohrozit určitě můžu.  

Určitě bude záležet na tom, jestli ti dotyční se se mnou setkávají občas při nějaké akci, nebo jestli spolu žijeme v rodině. V rodině už je dneska pravděpodobnost malá, protože buď to už někdo prodělal, nebo se senior chrání, ale nakazit určitě někoho můžu.  

Budeme muset nosit roušky a dodržovat hygienická opatření už pořád? 

Já doufám, že ne. Myslím si, že by v nejbližší době mělo dojít k uvolnění nošení respirátorů nebo roušek ve venkovních prostorech, protože všichni se potřebujeme pořádně nadechnout. A vlastně je to kontraproduktivní, pokud se používají respirátory nebo obecně ochranné prostředky dýchacích cest i venku, ale v těch vnitřních prostorech si myslím, že je ještě důvod k opatrnosti, a pokud půjdeme někam do supermarketu nebo do nějakého obchodu, kde se srocuje více lidí, tak bychom si určitě mohli respirátory ještě ponechat, protože to je většinou na kratší dobu.  

Ale v těch venkovních prostorech si myslím, že i vzhledem k počasí bude úplně ideální, když to budeme moci odložit, ale jestli se nám to zase vrátí nebo ne, těžko říct. 

 

 

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.