Nepatříte také mezi ty, kteří by měli na příspěvek na bydlení nárok, ale neví o tom? Nebo jen nevíte, jak o něj zažádat? Vše se dozvíte v následujícím článku.
V souvislosti s rostoucími cenami energií se vláda rozhodla od ledna letošního roku změnit podmínky čerpání příspěvku na bydlení a také navýšit jeho výši nad úroveň zákonné valorizace. Přesto se v našich poradnách stále setkáváme s tím, že lidé o možnosti čerpání příspěvku na bydlení nevědí, myslí si, že na něj nemají nárok nebo si neví rady s jeho vyřízením. Připravili jsme proto pro vás následující shrnutí.
Jedná se o dávku, kterou stát pomáhá rodinám a jednotlivcům s nedostatečnými příjmy pokrývat náklady na bydlení.
Žádost se podává na příslušném Úřadu práce dle skutečného místa bydliště žadatele. Kromě vyplněného tiskopisu Žádost o příspěvek na bydlení je potřeba doložit ještě další dokumenty:
Žádosti se vždy posuzují individuálně a v odůvodněných případech vás může ÚP požádat o dodání ještě dalších doplňujících údajů a dokumentů.
Žádost je možné doručit na ÚP osobně, poštou, e-mailem (nutný elektronický podpis), datovou schránkou nebo pomocí Identity občana.
K orientačnímu výpočtu příspěvku na bydlení může sloužit tato kalkulačka.
Senioři a seniorky, kteří si neví rady s vyplněním tiskopisů nebo si nejsou jistí, že mají na příspěvek na bydlení nárok, mohou využít naši bezplatnou sociální poradnu. Poradenství je možné využít telefonickou formou na tel: +420 778 888 022 (Po-Pá 9:00-15:00), osobní návštěvou našeho Poradenského centra na Praze 1 v ulici Karoliny Světlé 18 (po předchozím objednání na 222 333 555) nebo návštěvou terénní sociální pracovnice přímo u klienta na území hlavního města Prahy.