V ŽIVOTě 90 podporujeme starší a staré lidi, ať je jejich stáří či orientace jakákoliv.
Pořádáme pravidelné akce na podporu starší generace LGBT+ lidí a snažíme se tuto problematiku šířit v rámci široké veřejnosti.
Přejeme si, aby téma LGBTI+ nebylo spojováno pouze s mladou generací.
Snažíme starší generaci LGBTI+ lidí nejen zviditelnit a dostat tuto problematiku do povědomí široké veřejnosti, ale především těmto lidem pomoct. Za tímto účelem organizujeme akce, workshopy, výstavy nebo se účastníme Pride festivalů v různých městech.
Pravidelně jednou měsíčně pořádáme duhová mezigenerační setkání, na kterých vytváříme bezpečný prostor, kde můžete být sami*samy sebou, ať jste jakéhokoli věku, sexuální orientace nebo genderu.
Další pravidelnou akcí, kterou pořádáme, je Pestré kafe. Je to místo, kde můžete být sami sebou, aniž byste se museli bát, že budete odsuzováni nebo diskriminováni.
Více informací o pravidelných akcích:
Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní
Současná generace starších LGBTI+ lidí žila většinu svého života ve společnosti, která vnímala jinou než heterosexuální orientaci jako stigma. Tito lidé byli nerespektovaní a čelili diskriminaci. Ti, kteří se rozhodli svou orientaci či identitu neschovávat, se často setkávali s tím, že se k nim jejich blízcí obrátili zády. Ve stáří se proto starší LGBTI+ lidé cítí osamělí a opuštění.
Mnozí z nás si stále neuvědomují, že LGBTI+ téma se netýká jen mladé generace a skupina seniorů a seniorek stále zůstává neviditelnou... Proto vznikla tato výstava. Kromě fotografií si můžete poslechnout i rozhovory s jednotlivými aktéry a aktérkami. Třeba o tom, jaké to je udělat coming out po padesátce nebo ho neudělat vůbec. Jak se dnešní generaci LGBT+ starším žije v České republice nebo o tom, jak sami sebe vnímají.
Technické parametry: 10 kappa desek, rozměry A1
Od císaře k soudruhovi
Výstava představuje 10 životních příběhů známých i neznámých osobností naší historie, které spojuje jedno, že se nebály být samy sebou.
Bojovali za emancipaci, angažovali se v politice, patřili mezi prvorepublikové LGBTQ+ aktivisty*ky nebo v nacistických táborech symbolizovali tzv. růžové trojúhelníky. Jak už samotný název Od císaře k soudruhovi napovídá, výstava se bude věnovat příběhům lidí, kteří se narodili v období od konce 19. do poloviny 20. století a žili tak v době, která sehrála důležitou roli v boji za práva žen i LGBTQ+ lidí.
Návštěvníci výstavy se budou moct seznámit například s první brněnskou taxikářkou, právníkem, který bojoval za práva neheterosexuálních lidí anebo s „copatým doktorem z hor“, který se rozhodl nežít podle konvencí.
Přidanou hodnotou budou ilustrované portréty jednotlivých osobností od Barbory Idesové a Dany Ledl z ateliéru Žitomír, které výstavě dodají i umělecký ráz a budou jednotícím prvkem celé výstavy.
Technické parametry: 11x kappa deska, rozměr A0