Tiskové zprávy

Život 90 vykročil do 20. roku své existence

Praha, 22.11.2010


Jaký bude náš život v seniorském věku? Je společnost připravena na své stárnutí a dokáže se o své seniory postarat? To jsou otázky, které dnes patří k prvořadým. Nebylo tomu tak ale vždy, a už vůbec ne před dvaceti lety!


Když se v roce 1990 zrodila myšlenka vybudovat právě pro tuto skupinu lidí organizaci, která by respektovala všechny jejich potřeby a pomáhala jim pokračovat v plnohodnotném životě, zdálo se to některým zbytečné. V  případě zakladatelů občanského sdružení ŽIVOT 90 manželů Jana a Blanky Lormanových to byla především vize. Myšlenka vykonat něco užitečného pro ty, na něž společnost často zapomíná či dokonce jsou pro ni přítěží. Další roky ukázaly, že pravda byla na jejich straně.

Krok za krokem


Jsme ale na začátku. Píše se 26. listopad 1990 a ŽIVOT 90 se poprvé představuje veřejnosti. Zaujal, a tak se k vizi Lormanových postupně začali přidávat další lidé: lékaři, ekonomové, sociální pracovníci i umělci. Zaimponoval jim jejich zápal pro věc. Po ruce byli i přátelé ze zahraničí, kteří ochotně předali první zkušenosti a nechali zakladatele nahlédnout do vlastních projektů, protože nic podobného tehdy v České republice nebylo. Jako dar nadaci vzniká kresba Šťastné stáří, kterou vytvořil Adolf Born.

„Nejprve se nám podařilo zřídit linku SENIOR TELEFON s nepřetržitým provozem. Pak založit první kluby a uskutečnit první zájezdy. Poté otevřít lékařskou a právní poradnu. Lidé měli zájem, přicházeli nejen senioři, ale i jejich přátelé a rodiny. To nás povzbudilo natolik abychom se pustili do tvorby prvního českého televizního vysílání pro seniory, ale především do sociálně-zdravotní služby tísňové péče, jež byla nazvána AREÍON,“ vzpomíná ředitel Jan Lorman. Když dostalo sdružení dotaci od Hlavního města Prahy spolu s příspěvkem od Výboru dobré vůle a osobní dar Václava Havla (100 tisíc korun), nastal okamžik, kdy se k desítkám dobrovolníků začali připojovat i profesionálové. Společná vize manželů se krůček po krůčku začala naplňovat.

Narodil se Dům PORTUS


Než vstoupil první návštěvník do Domu PORTUS na Starém Městě v Praze, čekala sdružení ŽIVOT 90 dlouhá cesta. Z ruiny, vyrůstal pozvolna dům se vším, co senioři k aktivnímu stáří potřebují. Nahlédneme-li dnes do Domu PORTUS, potkáme se tu i  s Informačním a poradenským centrem, se sociálním a odborným poradenstvím, s lůžkovým oddělením, fyzioterapií i zubařskou ordinací. V aktivizačních programech jsou zahrnuty desítky kurzů Akademie seniorů. Najdeme tu i počítačový kurz s internetovou výukou, šachový klub, klub filatelistů, ženský klub, ale také kavárničku u Elišky. „Svébytným projektem je jedinečné Divadlo 90 U VALŠŮ, které je zaměřeno na seniory a to především začátky představení v odpoledních hodinách a programem plným známých osobností a hereckých hvězd, které leckdy patří do seniorské kategorie. To je ale jediný rozdíl oproti jiným kamenným divadlům, proto k nám chodí diváci všech věkových kategorií, každý si může najít to svoje představení“, vysvětluje Blanka Lormanová. A v neposlední řadě, zde sídlí redakce zpravodaje Senioři a nejstaršího seniorského časopisu u nás – GENERACE.

Dvacet plnohodnotných roků

Za oněch 20 let existence občanské sdružení ŽIVOT 90 vytvořilo v České republice ojedinělý systém komplexní péče o seniory. Ve sdružení je zapojena více nežli stovka aktivních dobrovolníků (pracují jako lektoři, jako ti, kteří konají přátelské návštěvy i drobné nákupy, vyhledávají týrané osoby a navštěvují seniory v nemocnicích a v LDN). Řada akcí, jako charitativní představení v Národním divadle, Dny seniorů nebo oblíbená Seniorská míle či Vánoční projížďky Prahou už mají tradici a v životě seniorů své pevné místo. To vše s jediným cílem: umožnit lidem aktivní a smysluplný život i v pokročilém věku.

-wěr


Kontakt:
Mgr. Vladimír Věrčák, Manažer PR;
ŽIVOT 90, občanské sdružení, Karoliny Světlé 18, 110 00 Praha 1;
e-mail: vladimir.vercak@zivot90.cz; www.zivot90.cz; tel.: +420222 333 590; fax: +420222 333 999

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.