Život 90 dokončil projekt na pomoc týraným seniorům. Linka důvěry Senior telefon má díky němu posílený provoz, veřejnost i odborníci mají víc informací než kdykoli předtím. Za posledních 14 měsíců eviduje linka Senior telefon 561 hovorů s tématem týrání.
Hlavním cílem projektu „Podpora seniorů ohrožených a postižených domácím násilím" je nabídnout pomoc seniorům, kteří jsou ohroženi násilím a týráním, zmírnit dopady těchto jejich zkušeností a zabránit tomu, aby se konflikty zhoršovaly, zejména uvnitř rodiny.
Počet hovorů, které se týkají týrání starých lidí, na telefonní lince Senior telefon narůstá. Život 90 reflektuje potřebu obětí o své situaci mluvit i potřebu vzdělávání a podpory těch, kteří na lince pracují a seniorům pak v rámci hovorů pomáhají. „Díky posílení provozu na lince Senior telefon jsme za posledních 14 měsíců mohli vyslechnout a podat pomocnou ruku 16 622 seniorů," vysvětluje Jana Černá, autorka projektu. „Domácí se násilí se v tomto období v hovorech objevilo 413krát, což je fenomén, kterému je třeba věnovat velkou pozornost," dodává.
„Násilí na seniorech je téma, o kterém se dosud příliš nemluvilo. Přitom právě senioři patří mezi zranitelné skupiny, které nemají mnoho možností a někdy ani dostatek informací, jak a kde požádat o pomoc, pokud se stanou obětí násilí či týrání ze strany své vlastní rodiny," řekla Barbora Hořavová, manažerka programu Dejme (že)nám šanci v Nadaci Open Society Fund Praha.
Aby byla poskytovaná pomoc efektivnější, zaměřuje se projekt i na posílení spolupráce mezi různými institucemi. Prohloubit a zlepšit mezioborovou spolupráci měly za úkol čtyři kulaté stoly. Na nich Život 90 sbíral podněty a zkušenosti z oblasti pomoci obětem domácího násilí a týrání a ty pak zapracoval do metodické příručky a informačního letáku pro veřejnost, které také v rámci projektu vznikly.
Život 90 vydal 9 000 kusů informační brožury pro ty, kteří s obětmi násilí a týrání přicházejí do styku. V brožuře najdou čtenáři například informace o podobě, formách i prevenci týrání, konkrétní příklady, rady, jak efektivně nabídnout pomoc, nebo adresář kontaktů, na které je možné se obracet.
Pachateli týrání seniorů bývají často jejich vnoučata a pravnoučata - v rámci prevence se proto Život 90 obrátil se na studenty středních škol, kteří se při workshopech zapojili do mezigeneračního dialogu. Cílem bylo nenásilně korigovat případné stereotypy spojené s vyšším věkem ap. V rámci projektu proběhlo celkem pět workshopů o mezigeneračním dialogu na středních školách v celé ČR a jeden workshop se studenty vysoké školy. Celkem se zúčastnilo 196 studentů.
Projekt Podpora seniorů ohrožených a postižených domácím násilím a týráním podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
(Publikováno 17. prosince 2015)