Rok 2015 přinesl na krizové lince Senior telefon 475 případů týrání seniorů, policie jich jako trestný čin řešila 44. Podvody a krádežemi přišli staří lidé za loňský rok o víc než 25 a půl milionu korun. Tyto údaje zveřejňujeme v rámci Světového dne připomenutí násilí na starých lidech, který připadá na 15. června.
- Na nonstop anonymní krizovou linku Senior telefon se ročně obrací 14 000 volajících. S tématem týrání se jich v roce 2015 dovolalo 475.
- Nejvíc roste počet hovorů s tématikou psychického týrání - za prvních 5 měsíců roku 2016 evidujeme 101 hovorů.
- Nejčastějším pachatelem týrání je někdo z blízkých (dcera, syn, vnučka, vnuk jiný příbuzný).
- Roste i počet hovorů s tématikou násilí mezi partnery.
- Zaznamenáváme velký nárůst hovorů s tématikou osamocení. Samotu volající vnímají jako velice tíživou. Z odborných zdrojů vyplývá, že samota neboli sociální vyloučení je závažný problém, který má devastující (zejména psychické) účinky. V případě samoty seniorů můžeme mluvit o závažném celospolečenském problému
zdroj: Život 90
- V roce 2015 evidovala Policie ČR celkem 745 případů trestné činnosti majetkového charakteru páchané na seniorech. Nejvíc případů se objevilo v Praze, a to 157.
- Způsob zůstává stále stejný - pachatelé zkontaktují na seniora, pod různými záminkami se nechají pozvat k němu domů, tam pak odvedou jeho pozornost a v nestřeženém okamžiku odcizí nebo vylákají finanční hotovost.
- Těmito způsoby bylo vloni ukradeny peníze nebo cennosti za 25 659 606 Kč.
- Nejpoužívanější legendou je jednoznačně nabídka různých služeb (levnějšího volání, elektřiny, plynu atd.). Dále následuje legenda VNUK a různé formy vnucování, pomoci a kontroly.
- Policie eviduje za rok 2015 celkem 167 lidí starších 65 let, kteří byli ohroženi domácím násilím. Ve stejném roce řešila policie 44 případů týrání seniorů starších 65 let, které se odehrálo v tzv. „společné domácnosti", tedy v rodině nebo mezi partnery.
zdroj: Policie ČR
(Publikováno 15. června 2016)